Pokój dla dwojga

…ykhm.. tj. dwójki… dzieci 🙂

No dobrze, to od początku. Mamy własne gniazdo, piękne, umeblowane, każdy ma w nim swoje miejsce, a jak szczęście dopisze to i  swój pokój . W międzyczasie rodzina się powiększa, zaczyna brakować miejsca, dzieciaki biją się o biurko, stolik, czy miejsce w szafie. Jedno chce się uczyć, drugie chce iść w tym czasie spać. Jedno pragnie poczytać, drugie akurat  nabrało chęci na wielką zabawę na środku pokoju… Do jednego przychodzi koleżanka, drugie pragnie w tym samym czasie zaprosić kolegę…. Znacie to , prawda?  Pojawia się problem organizacyjny , wychowawczy, generalnie wojna domowa 🙂 Dzieci są różne, jedne mogą spać na łóżkach postawionych obok siebie, inne uwielbiają bawić się razem, więc wspólna przestrzeń do zabawy jest jak najbardziej adekwatna w takim pokoju. Jeśli są w tym samym wieku mogą się razem uczyć, albo mimo , że mogą, to nie muszą albo nie lubią … itd. Zabierając się do projektowania takich wnętrz należy przede wszystkim poznać małych użytkowników i poznać ich charaktery, usposobienia, zainteresowania i potrzeby. Poniżej kilka przykładów wnętrz dla dwójki rodzeństwa. Zobaczcie jak rozwiązali to inni.

Piętrowe łóżko – podejrzewam, że to marzenie każdego dziecka 🙂 Pozostaje tylko sprawiedliwy ( bądź nie) podział, kto zajmuje górę 🙂

www.scandinaviandeko.com
http://www.scandinaviandeko.com

A tak rozwiązano przestrzeń do nauki dla dwójki starszego rodzeństwa.

www.scandinaviandeko.com
http://www.scandinaviandeko.com
www.scandinaviandeko.com
http://www.scandinaviandeko.com
homedesigning.zippykid.netdna-cdn.com
homedesigning.zippykid.netdna-cdn.com

Niejednokrotnie wspólny pokój to konieczność, tak bywa najczęściej. Dość często jednak spotykam się z sugestią wspólnej przestrzeni dla maluchów. Jest to świadomy  wybór rodziców albo nawet samych dzieciaków. Obecnie wraca się do wspólnych przestrzeni dla dzieci, nawet w dużych willach. Coraz częściej w  domach projektuje się wspólne sypialnie dla młodocianych, wspólne bawialnie czy pokoje nauki. Czemu to służy ? Ano.. ponoć dzieci, które wychowują się razem, w bezpośredniej bliskości, są potem ze sobą ściślej związane emocjonalnie, potrafią same rozwiązać wspólny konflikt, jeśli się pojawi. Potrafią się lepiej dzielić z innymi, są bardziej ustępliwe, wyrozumiałe. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są dotychczasowe relacje dzieciaków, czy są w podobnym wieku, w jakim są wieku ( jeśli są obojga płci), czy mają podobny rytm dnia, etc. Poniżej przykład wspólnej sypialni dla dzieci w domu jednorodzinnym.

laurenleonardinteriors.com
laurenleonardinteriors.com
thefhd.com
thefhd.com
apartmentgeeks.net
apartmentgeeks.net
http://thebumpercrop.wordpress.com/
http://thebumpercrop.wordpress.com/
apartmentgeeks.net
apartmentgeeks.net

I kilka przykładów pokoi wielofunkcyjnych dla rodzeństwa, czyli takich z jakimi mamy do czynienia w większości polskich mieszkań. 

www.iidudu.com
http://www.iidudu.com
www.caisak.com
http://www.caisak.com
www.shelterness.com
http://www.shelterness.com
www.funkydiva.pl
http://www.funkydiva.pl

 

 

Kolejny przykład to pokój dla dwójki starszych chłopców. Jedno pomieszczenie przedzielone garderobą. W ten sposób tworzy nam się niezależna przestrzeń dla dwójki dzieciaków.

źródło : http://www.apartmenttherapy.com

16026_0000okr5_8 525563f8dbfa3f0de3000924._w.539_h.579_s.fit_ 16026_0000okr5_6 16026_0000okr5_5

Jeśli mamy do dyspozycji wąski i mały pokój możemy rozwiązać go w podobny sposób. Po jednej stronie bardzo praktyczne szafy, które pomieszczą na prawdę wiele, a jednocześnie dzięki białym frontom w lakierze wyglądają bardzo lekko i nie przytłaczają wnętrza. Po drugiej stronie łóżka dzieciaków , zamiast stolików – malutkie taboreciki na lampkę nocną i drobiazgi. Znalazło się też miejsce na ścianę twórczości dziecięcej oraz domek.

źródło: madebycohen.com.au 

madebycohen com au madebycohen com au 1

A tak rozwiązuje się problem wkraczania na nie swój teren 🙂

designdladzieci blogspot com

designdladzieci.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s