Organizacja przestrzeni w pokoju dzieci

Przechowywanie  puzzli, autek, maskotek, książek, malowanek, farbek, pędzelków, kred, kredek, flamastrów, kolejek, klocków i organizacja przestrzeni w pokoju maluchów to zapewne dla niejednego z rodziców czy opiekunów nie lada problem. Sama zmagam się z nim od 2,5 roku. Lubię, gdy wszystko w domu ma swoje miejsce. Lubię porządek. Nie będę udawać, że w moim przypadku lubić a umieć to jedno i to samo 🙂 Zdarza mi się zdezorganizować otoczenie w okrutny i wstydliwy sposób. Dlatego, aby uniknąć niespodzianek w pokoju Smyka postanowiłam poszukać fajnych inspiracji na uporządkowanie i zorganizowanie przestrzeni w jego nowym lokum.

Przechowywanie pluszaków

Nie mamy ich dużo. Smyk nie przepada, a dla mnie to zbieracze kurzu, na który jestem uczulona. Ale gdzieś trzymać trzeba. Najbardziej przemawiają do mnie zamykane skrzynie ( właśnie ze względu na kwestię kurzu), jednak zajmują sporo miejsca, dlatego muszę rozważyć jeszcze inne rozwiązania. Oto moje typy:

pluszaki

Zastanawiam się również nad skrzynią z IKEA, bowiem można wyczarować z niej nawet coś takiego:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20078031/
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20078031/

Rozprawkę na temat pojemników i pudełek przeprowadziłam również w TYM wpisie.

Przechowywanie puzzli

Mamy ich sporo. Niektóre nie mają swoich osobnych pudełek, więc organizacja porządku z ich udziałem jest dość kłopotliwa. Żeby je ODłożyć trzeba Ułożyć. A to czasami niekończąca się opowieść, mimo tego, że Smyk jest puzzlomaniakiem. Muszę zaopatrzyć się w przeźroczyste pudełka lub zamykane woreczki ( ewentualnie teczki) i przeznaczyć jedno pudło czy pojemnik, w którym przechowywana będzie cała kolekcja. Każde przeźroczyste naczynie czy teczka będą oznaczone odpowiednią cyfrą lub literą i tak samo oznaczę podkładkę, do której przynależą dane puzzle. Pokażę niebawem, nie martwcie się 🙂 Wszystko będzie czarno na białym.

Przechowywanie książek 

Tu pozostanę wierna sprawdzonemu sposobowi na użycie Ikeowskich półek na zdjęcia RIBBA.

http://www.apartmenttherapy.com/rubys-gem-of-a-room-175828
http://www.apartmenttherapy.com/rubys-gem-of-a-room-175828

Przechowywanie kredek 

Obecnie przechowujemy kredki i flamastry w pojemnikach GLIS z Ikea. Jestem zadowolona i myślę, że zostaniemy częściowo przy tym sposobie. Niestety część dłuższych kredek czy pędzli nie mieści się do tych pojemniczków, dlatego trzeba poszukać dodatkowego pomysłu. Myślę, że przybory do rysowania na tablicy będę przechowywać w zawieszonych Fintorp’ach lub pojemnikach Bygel.

kredki

A pędzle i długie kredki w którymś z pojemników z serii FÖRHÖJA. W naszej przestrzeni biurowej dobrze sprawdzają się w tej roli też pojemniki Kassett.

via Pinterest
via Pinterest

Przechowywanie pod łóżkiem

Bardzo zależy mi, żeby pod łóżkiem była przestrzeń, którą szybko można wyczyścić i odkurzyć.  W naszej sypialni mamy  łóżko z wbudowanym pojemnikiem i co najmniej raz w miesiącu przeżywam traumę wyobrażając sobie, co tam pod nim przez te lata się nagromadziło. Mamy w nim pochowane różne rzeczy, znajduje się tam nawet skaner A3  ( błagam nie pytajcie dlaczego 🙂 ), zatem podnoszenie go , nawet raz w miesiącu , jest po prostu prawie że nierealne. W pokoju Smyka będzie NA PEWNO łóżko bez wbudowanego pojemnika czy szuflad ( jego łóżkeczko niemowlęce posiada szufladę i następnym razem nie popełniłabym tego samego błędu, nie wiem co mnie podkusiło). Wracając : chciałabym pod tymże łóżkiem umieścić wysuwany, wolno stojący pojemnik na pościel czy koce i jeden pojemnik na zabawki. Będzie tam przechowywana albo kolejka albo większe auta, co może być bardzo ciekawe dla samego Smyka – to będzie coś jakby garaż 🙂 Znalazłam w sieci fajne rozwiązanie, efekt końcowy jest kompletnie w opozycji do stylistyki , która jest mi bliska, ale nie chodzi w tym przypadku o styl, a o pomysł.

http://lizoncall.com/2013/04/25/rolling-toy-storage/
http://lizoncall.com/2013/04/25/rolling-toy-storage/

Nie trzeba robić drewnianego pudełka, choć takie bardziej do mnie przemawiają. Na upartego wystarczy inne dekoracyjne pudełko tekstylne czy kartonowe.

O przechowywaniu resoraków możesz poczytać TU

Nie mogę już doczekać się akcji przeprowadzka 🙂

(niepodlinkowane zdjęcia pochodzą ze stron producentów)

9 uwag do wpisu “Organizacja przestrzeni w pokoju dzieci

  1. wow! Nie myślałam, że można coś takiego fajnego zrobić ze skrzyni ikeowskiej :O natomiast półki na ksiązki są dla mnie przekombinowane, u nas na bank byłby wieczny bałagan 🙂

    1. Mnie się bardzo ten sposób przechowywania podoba. Moje klientki, którym kiedyś projektowałam pokoje ( bo my nie mamy ich zamontowanych – obecnie brak miejsca) twierdzą, że to jeden z lepszych pomysłów, ponieważ dzieciak od razu widzi wszystkie książeczki. Do tego jeśli te półki są zamontowane nisko nad łózkiem, ułatwia to dostęp do lektury. U nas też się pojawią. Wówczas powiem z własnego doświadczenia, co o nich sądzę 🙂
      A IKEA HACKS też mnie zawsze zachwyca i czasami bardzo zaskakuje 🙂

    2. Yo, an astonishing info dude. Thankx for sharing! But I’m having problem with your rss . Don’t know why Fail to subscribe to it. Is there anybody else experiencing same RSS problem? Anybody who knows please reply. TQVA:F [15ep._908].l6ase wait…VA:F [1.6.5_908](from 0 votes)

  2. I przy takiej lekturze żałuję, że nie mam pod ręką Ikei, albo bardziej kreatywnego małża 😉 A tak serio to rozwiązania są super, nie mogę się doczekać, aż pokażesz co wymyśliłaś w związku z puzzlami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s