Łazienki w przedszkolu i żłobku.

Wspominałam ostatnio, że bardzo lubimy projektować przestrzeń dedykowaną dzieciom. Takimi pomieszczeniami są między innymi łazienki dziecięce. W projektach prywatnych mieszkań i domów aranżacja tej powierzchni przeznaczonej tylko do użytku przez dzieci występuje dość rzadko , w zasadzie tylko w wielkich rezydencjach. Coraz częściej jednak realizujemy zlecenia z zakresu przestrzeni publicznej. W swoim portfolio mamy już dwie realizacje wnętrz przedszkoli i żłobków i kilkadziesiąt projektów architektoniczno-budowlanych dla tych celów.

Nasze pokolenie pamięta jeszcze surowe wnętrza w klimacie szpitalnym z białymi lub jasnoniebieskimi kaflami i bezpłciową dekoracją. Na szczęście widoki te odchodzą w zapomnienie. Jako architektów , ale też jako rodziców,  cieszy nas fakt, że właściciele przedszkoli nie traktują po macoszemu pomieszczeń sanitarnych, takich jak łazienki przedszkolne czy żłobkowe i coraz częściej korzystają z pomocy projektantów wnętrz w zaaranżowaniu tej powierzchni.

projekt lazienek w przedszkolu i żłobku kraków
autorzy projektu: arch. Marta Kulpińska, arch. Joanna Korpulska, Równo pod Sufitem

Projektowanie łazienek przedszkolnych lub żłobkowych nie jest prostą sprawą. Architekt podejmujący to wyzwanie musi zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zapamiętać kilka istotnych punktów.  Już na etapie projektu architektonicznego i planowania układu funkcjonalnego należy przewidzieć ilość przyborów sanitarnych, takich jak umywalki czy miski ustępowe , przypadających na liczbę dzieci korzystających z łazienki. Musi też wiedzieć, które produkty może zastosować i o jakich parametrach.

PROJEKT_PRZEDSZKOLA_KRAKOW_ALTERNATYWA_SC3
autor projektu: arch. Joanna Korpulska

Umywalki i miski ustępowe powinny być dostosowane do wieku dzieci korzystających z przestrzeni łazienki. Nie ma ścisłych przepisów, określających konieczność zawierzenia przyborów na konkretnej wysokości, ale przecież tworzymy wnętrza dla dzieci… dlaczego więc nie dostosować tej przestrzeni do ich potrzeb? Wysokości zawieszenia umywalek oscylują od 50cm dla dzieci poniżej 3 roku życia, do 55-65cm  dla dzieci od 3-6 roku życia. Wysokość misek ustępowych przyjmuje się w granicach od 26cm dla najmłodszych dzieci do 32cm dla starszaków.

PROJEKT_PRZEDSZKOLA_KRAKOW_SC2
projekt: arch. Joanna Korpulska

Baterie powinny być wyposażone w termostat i zabezpieczenie przed przepływem gorącej wody , która mogłaby poparzyć dziecko. Bezpieczeństwo przed poparzeniem , w przypadku młodszych dzieci, zapewnia również ustawienie stałej temperatury na piecu ( 35-40 stopni C) , gdy lokal posiada własną kotłownię.

projektowanie_wnetrz_przedszkole_krakow_lazienka (1)bezlogo
projekt: arch. Joanna Korpulska

Łazienka przedszkolna lub żłobkowa powinna być wyposażona w sposób prawidłowy, ergonomiczny, a przede wszystkim zapewniający bezpieczeństwo. Materiały użyte w przestrzeni sanitarnej, z której korzystają dzieci powinny być antypoślizgowe. Warto zadbać także o zaokrąglenie wszystkich kantów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dzieci. Elementem, o którym często się zapomina, a który minimalizuje wszelkie urazy 🙂 szczególnie w obrębie rączek, jest  deska WC wolnoopadająca. Niwelujemy tym samym ryzyko przytrzaśnięcia małych paluszków.

projektowanie_wnetrz_zlobkow_krakow_lazienka (1)bezlogo
projekt: arch. Joanna Korpulska

W żłobkach i przedszkolach łazienka powinna być zlokalizowana w taki sposób, aby stanowiła integralną część sali. Jest to wygodne nie tylko dla dzieci, ale także dla opiekunów, którzy mogą kontrolować jednocześnie bezpieczeństwo dzieci przebywających w sali jak i w łazience. Jest to także spore ułatwienie dla maluszków , które dopiero trenują kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych . Krótka droga i szybki dostęp do toalety gwarantują spore ułatwienie w kwestii treningowej.

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy w aranżacji przestrzeni dla dzieci, przedszkoli czy szkół skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego bogatego  doświadczenia w zakresie projektowania zarówno przestrzeni prywatnej jak i publicznej. Pracujemy głównie na terenie Warszawy i Krakowa, ale możliwa jest także współpraca w innych miastach.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu !

www.projektowanieprzedszkoli.pl   biuro@projektowanieprzedszkoli.pl 

2 uwagi do wpisu “Łazienki w przedszkolu i żłobku.

  1. Wyposazenie lazienki w przedszkolu reguluje m.in. rozporzadzenie Ministra Edukacji. Mowi ono o zalecanej liczbie umywalek i ustepow, a takze o zachowaniu czystosci w pomieszczeniu. W mniejszym stopniu porusza kwestie bezpieczenstwa i ergonomii, ktore sa rownie istotne w lazience dla dzieci. O czym warto wiedziec, urzadzajac lazienke w przedszkolu?

  2. Podsumowujac, placowki edukacyjne, w tym przedszkola musza w pierwszej kolejnosci spelniac wymogi stawiane przez Ministerstwo. Atrakcyjna lazienka to bodziec do szybszej nauki zasad higieny i korzystania z toalety. Toaleta w przedszkolu musi tez zapewniac dzieciom poczucie bezpieczenstwa i intymnosci. Tym wazniejsze jest bezkompromisowe projektowanie lazienki dla dzieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s