Myślę, że wielu architektów, którzy projektują dla dzieci może śmiało powiedzieć, że najmłodsi klienci są najlepszymi Inwestorami 🙂 Są szczerzy do bólu i zawsze najlepiej wiedzącą czego chcą ! Sprostać ich wymaganiom to wielkie wyzwanie !
My dla dzieci pracować uwielbiamy ! 🙂
Dziś zajmę się tematem szatni w przedszkolach i żłobkach, czyli pomieszczeniem, które wydaje się być zapomnianym w aranżacjach przedszkolnych. Zupełnie niesłusznie! Pamiętajmy, że strefa wejściowa , nie istotne czy w domu, mieszkaniu czy budynku użyteczności publicznej to wstęp do wszystkiego, co czeka użytkownika dalej. To przestrzeń we wnętrzu, która powinna być zachętą do odwiedzenia pozostałej części. To zapowiedź tego, co czeka nas za chwilę, w kolejnych pomieszczeniach.
Od strony technicznej i prawnej szatnie nie są obostrzone nadzwyczaj rygorystycznymi przepisami. Muszą spełniać pewne warunki, o co zadba architekt podczas projektowania układu funkcjonalnego przestrzeni.
Co powinno znajdować się w żłobkowej albo przedszkolnej szatni?
Oprócz szafek na odzież wierzchnią i buty powinniśmy przewidzieć miejsce , w którym dzieci mogą usiąść i swobodnie się przebrać. Posadzka powinna być łatwo zmywalna i antypoślizgowa.

Czasami zdarza się, że nie mamy wystarczająco dużo miejsca na rozlokowanie szafek pojedynczych dla przewidzianej liczby dzieci. Można wówczas poradzić sobie z tym problemem stosując mniej wygodne, ale zgodne z przepisami , szafki podwójne. Szafki mogą być zamykane drzwiczkami lub otwarte. W przypadku mebli szatniowych bez wbudowanych siedzisk należy zapewnić dziecku miejsce do bezpiecznego i swobodnego przebrania się. Mogą to być pufy rozstawione w przestrzeni szatni, pamiętać należy jednak o zachowaniu wolnej przestrzeni na drodze ewakuacyjnej.

Dobrze, jeśli w przestrzeni szatni znajdzie się miejsce, które będzie swego rodzaju galerią przedszkolną, gdzie przedszkolaki będą mogły zaprezentować swoje dzieła.

Poniżej przedstawiam jeszcze kilka zdjęć realizacji przedszkola w Krakowie , w dzielnicy Ruczaj.
Atmosfera pracy była bardzo miła, jak widać 🙂
Dobór kolorów na miejscu inwestycji.
Wnętrze przed malowaniem:
i po malowaniu. Czyli przykład tego, jak w ciekawy sposób można wykorzystać belki więźby :
Mam nadzieję, że dzięki ostatnim artykułom poświęconym wnętrzom przedszkolnym i żłobkowym udało mi się nieco oswoić rolę architekta w całym przedsięwzięciu związanym z powstawaniem takiej przestrzeni i zachęcić Was do skorzystania z usług profesjonalistów 🙂
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy w aranżacji przestrzeni dla dzieci, przedszkoli czy szkół skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego bogatego doświadczenia w zakresie projektowania zarówno przestrzeni prywatnej jak i publicznej. Pracujemy głównie na terenie Warszawy i Krakowa, ale możliwa jest także współpraca w innych miastach.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu !
www.projektowanieprzedszkoli.pl biuro@projektowanieprzedszkoli.pl
Takie szatnie wyglądają pięknie i chciałabym, żeby była w każdym przedszkolu bądź żłobku. Świetny blog, w którym można znaleźć wiele wspaniałych inspiracji i ciekawostek. Czekam na kolejne wpisy!
Dzięki za miłe słowa!