Projekt przedszkola i żłobka. Czy warto zlecać projekt architektom?

Nie tylko warto, ale i trzeba …..

Cóż… dla mnie to pytanie z gatunku retorycznych. Jako przedstawicielowi grupy projektantów nie wypada mi odpowiedzieć na to pytanie w sposób przeczący 🙂  Dlatego w dzisiejszym wpisie postaram się nakreślić, jak ważną rolę pełni architekt  w procesie tworzenia przedszkola lub żłobka.

Kiedy rozpocząć poszukiwania projektanta?

Bardzo często klienci zgłaszają się do nas już wtedy, gdy pojawi się pierwsza myśl o otworzeniu takiej placówki lub gdy chcą zrealizować kolejną. Dzięki temu mogą liczyć na ekspercką poradę i na profesjonalną pomoc już na samym początku procesu, chociażby w zakresie doboru lokalu i informacji dotyczących wymogów jakie powinien spełniać lokal. Doświadczony w projektowaniu przedszkoli i żłobków architekt już na pierwszy, przysłowiowy „rzut oka” będzie mógł doradzić, czy będzie możliwe dostosowanie danej przestrzeni do warunków przedszkolnych lub żłobkowych. Jego zadaniem będzie także sprawdzenie, czy wybrany przez klienta obiekt spełnia wszystkie wymogi prawne , dotyczącego sposobu użytkowania oraz czy zachowane będą przepisy sanitarne , a także  przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji.  Dobry architekt będzie potrafił również doradzić , jak w prosty sposób przeprowadzić cały proces inwestycyjny i od czego najlepiej zacząć . Nieskromnie napiszę, że w tej dziedzinie czujemy się bardzo mocni. Możemy śmiało tytułować się profesjonalistami 🙂

Kolejnym krokiem po wyborze lokalu jest prawidłowe rozlokowanie pomieszczeń i stworzenie tzw. układu funkcjonalnego. Powinien być on zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, dlatego istotnym jest fakt, aby wykonał go architekt. Świetnie, jeśli dodatkowo  posiada doświadczenie w zakresie projektowania przedszkoli czy żłobków. Przyspiesza to nieco cały proces projektowy i pozwala uniknąć najczęściej popełnianych błędów przez kolegów po fachu nie posiadających doświadczenia w tej dziedzinie.  Wymarzoną dla Inwestora sytuacją jest, gdy projektant ma dodatkowo doświadczenie w zakresie projektowania wnętrz. Dzięki temu już na samym początku będzie można zaplanować pewne rozwiązania i stworzyć kompleksowe opracowanie. Bowiem prawidłowo rozplanowany układ funkcjonalny będzie podstawą dla projektu aranżacji wnętrz. Bardzo dobrze ( i dla Inwestora i dla lokalu), gdy wszystkie etapy wykonywane są przez jedną pracownię  lub jednego architekta. Daje to Inwestorowi pewność, że projekt będzie przemyślany od początku do końca, a także nie zaistnieje potrzeba dokonania zmian w układzie funkcjonalnym ( nawet jeśli miałyby one być tylko kosmetyczne) czy instalacjach.

Co zyskuje Klient korzystający z usług architekta projektującego przedszkole lub żłobek?

  • profesjonalną obsługę inwestycji na każdym etapie realizacji
  • specjalistyczną pomoc w zakresie dostosowania lokalu do obowiązujących warunków sanitarnych, ppoż i do warunków prawa budowlanego , a także do pozostałych obowiązujących ustaw i rozporządzeń
  • sprawne przeprowadzenie przez postępowanie administracyjne oraz cały proces inwestycyjny
  • oryginalną, niepowtarzalną  i nietuzinkową aranżację wnętrz
  • wdrożenie ciekawych pomysłów i rozwiązań w przestrzeni lokalu
  • pomoc w zakresie doboru odpowiednich materiałów posiadających odpowiednie atesty
  • nadzór nad zgodnością realizacji z projektem
projekt przedszkola i złobka kraków
autorzy projektu: arch. Marta Kulpińska, arch. Joanna Korpulska

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że coraz więcej właścicieli przedszkoli i żłobków korzysta z usług projektantów i architektów wnętrz. To naprawdę widać! Dzięki temu przestrzenie te są coraz lepiej dostosowane do potrzeb dzieci, nie są traktowane po macoszemu, liczy się jakość, a nie tylko ilość, są niepowtarzalne. Cieszy mnie także to, że coraz więcej rodziców zwraca uwagę na wygląd lokalu, w którym ich dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie. Jakkolwiek prezencja wnętrza nie jest oczywiście najważniejszą cechą, którą należy brać pod uwagą wybierając przedszkole dla dziecka, tak warto pamiętać, iż poczucie estetyki i stylu kształtuje się już na początku życia naszych dzieci. Stara prawda życiowa powiada, że czego Jaś się nie nauczy , tego Jan nie będzie umiał. Coś w tym musi być 🙂

Jako architekci zajmujący się kompleksowym projektowaniem , między innymi, przedszkoli i żłobków  jesteśmy bardzo zadowoleni, że powstaje coraz więcej przestrzeni tematycznych. Tak na przykład, jak w przypadku jednej z naszych  realizacji, tj. przedszkola i żłobka żydowskiego w Krakowie zaprojektowanego  w nurcie metody Reggio Emilia.

projekt przedszkola i żłobka kraków
autorzy projektu: arch. Marta Kulpińska, arch. Joanna Korpulska
projekt przedszkola krakow
autorzy projektu: arch. Marta Kulpińska, arch. Joanna Korpulska

Reasumując, jako rodzice i jako architekci mamy nadzieję, że w naszym otoczeniu będzie powstawało coraz więcej wnętrz przyjaznych dzieciom i spełniających ich potrzeby, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego stylu i niepowtarzalnej estetyki.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonych specjalistów w projekcie przedszkola, czy żłobka oraz w aranżacji jego wnętrz – zapraszamy do współpracy! Projektujemy głównie na terenie Warszawy i Krakowa, ale jesteśmy także otwarci na pozostałe lokalizacje.

Zapraszamy do współpracy!

www.projektowanieprzedszkoli.pl  biuro@projektowanieprzedszkoli.pl 

——–

W artykule użyto wizualizacji będących własnością biura architektonicznego Równo pod Sufitem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s